Ängelholms Konstförening
Vinstlista 2021

Vinstlista 2021

Klicka på bilden så blir den större och du kan bläddra med pilarna framåt och bakåt bland vinsterna.



Den 26 okt - 30 okt visas vinsterna på Galleri Moment

Öppettider under denna vecka:

tis 26/10 kl 12 - 15

ons 27/10 kl 16 - 19
tors 28/10 kl 16 -
19
fre 29/10 kl 12 -
15
lör 30/10 kl 10 - 14

Vinstutdelningen kommer att ske 14.00 den 30 oktober 2021.




Här är en lista över vinsterna:

1 Lena Selander "Fiskare" måleri

2 Stina Siljing "Utan titel" ståltråd,betong

3 Britt Bogårdh "Avsked" måleri

4 Eva Olsson "Utsatt IV" måleri

5 Patrik Gyllander "Svart Möte" blandteknik

6 Anders Andèrn "Färd" måleri

7 Kerstin Cedell "Växande etsning" screentryck

8 Jukka Väntinnen "Mona" mezzotint

9 Ulf Ekberg "Hund" skulptur

10 Heba al Akkad "Utan titel" blandteknik

11 Gunnar Nilmén "Shadowland" grafik

12 Anna-Karin Arvidsson "Keramiskt rött band" keramik

13 Tony Abrahamsson "Kenta" keramik

14 Roland Kjellberg "Silat ljus" foto

15 Arnold Bunge "Resväskorna" digitalt måleri

16 Evelina Dovsten "Skål" glas

17 Kristin Larsson "Stort fat" glas

18 Torsten Nilsson "Utan titel" foto

19 Bror Andrén "Nyckelskåp" träskulptur



Vi säger grattis till årets vinnare

som alla kommer att bli kontaktade via brev!


...och här är en lista på vinnarna:

Medl. Nr       Namn

532                Inger Lidljung

629                Glenn Elversson

830                Charlotta Rexmark

243                Johan Landén

199                Anne Bengtsson

29                  Ann-Birgit Persson

239                Carina Landén

527                Elly Melin

244                Jörgen Jarleman

281                Christina Persson

203                Britt Sjöstrand

202                Christel Peterson

627                Karl Magnus Hägerström

334                Kerstin Åberg

820                Ingegerd Bergsten

615                Eva Lood

9                    Kjell Rosén

269                Lena Hyllebusk

594                Göran Johansson